Geoblog.pl    Marpha    Podróże    Ekspedycja Nordkapp    Trondheim

Trondheim

Norwegia
Norwegia, Trondheim

Do Trondheim prowadzi nas GPS. Wprowadziliśmy adres wielopoziomowego parkingu, przejazd drogami bezpłatnymi. Hołowczyc nie dość, że wie gdzie to jest to jeszcze zna bezpłatną drogę do centrum Trondheim! Trondheim to trzecie co do wielkości miasto w Norwegii - Trondheim. Przez dłuższy czas było siedzibą władców norweskich. Jednak najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra Nidaros - największa budowla średniowieczna w Skandynawii. Budowę rozpoczęto w połowie XI w., a w 1132 r. otrzymała prawa katedry. Udaliśmy się także pod Pałac Arcybiskupi - Erkebispegarden - najstarszy świecki budynek w Skandynawii. Z zazdrością i podziwem patrzę na spokojne, roześmiane twarze Norwegów. Co jest z nami nie tak, że my Polacy zatraciliśmy umiejętność cieszenia się zwykłym życiem?
Idąc wzdłuż rzeki, po kilku minutach dochodzimy do mostu Starego Miasta (Bybrua), okazałej drewnianej konstrukcji, z której podziwiać można odrestaurowane, bajecznie kolorowe XVIII -wieczne magazyny przy Kjopmanns Gata, mieszczących obecnie biura i restauracje. Na wprost mostu na uliczce prowadzącej do starego fortu znajduje się jedyny na świecie wyciąg dla rowerów.
Robi się późno, wracamy na parking. Dziś planujemy dojechać do Andalsnes. Obejrzeliśmy jeszcze centrum miasta z pomnikiem Olafa Tyrgvasona, założyciela miasta i udaliśmy się w dalszą drogę.

mirka66 - 2012-08-17 08:32
Wyciag ten otwarto w 1993r.
Widzialam go.
4 zdjecie-znajduje sie on przy bialym budynku widocznym w tle zdjecia.Mam racje ?

mirka66 - 2012-08-17 08:34
A w brazowym budynku po prawej stronie pilam pyszna kawe i jadlam norweskie muffins.:)))

Marpha

Izabela Marchwińska Tomasz Marchwiński